Биткойн

НачалоБиткойн

bitcoin

В ерата на електронните транзакции, появата на криптовалутите се превърна в пробив на световния пазар. Криптовалутата изпълнява ролята на безкомисионна, анонимна алтернатива на официалните валути. Купуването на BTC е възможно само в специализираните борси, а тяхното харчене далеч не навсякъде е възможно, тъй като анонимността на криптовалутата се счита в много страни за нелегално.

Какво е биткойн

Децентрализирана валута, която не се контролира нито от една банка или обменник и винаги е била кошмар за световната финансова система. Тя е разпръсната по земното кълбо, работи само в онлайн режим и с нищо не е обезпечена, а всеки един потребител в света може да повлияе на курса, без да се отдалечава от компютъра. В същото време се увеличава и изчислителната функция на сървъра, която в системата може да изглежда като непрекъсната операция. Биткойн – може да се опише  с прости думи така: изчисления от математически характер, генерират процеса за добив в малка част от компютърен код.

Кой го е измислил

Първият разработчик на уникалните сложни математически криптовалути е Сатоши Накамото през 2006 година. Две години те са изпращани в криптографични документи, в които за първи път в историята е описано какво е биткойн. По-късно, през 2009 година Сатоши Накамото е създал първият клиентски софтуер, разрешаващ контрола върху работата на криптовалутите и скоростта за създаване на блоковете. Кой е измислил биткойна и иконата му, е все още неизвестно, т. к. под псевдонима Сатоши е работил човек, чиито реални данни остават загадка.

За какво се използват

Биткойн не може да се обясни, без да се зададе въпросът, защо е необходима и как работи криптовалутата. Основният плюс на електронния инструмент за съхранение на пари – анонимност. Биткойн е необходим на хората, които искат да постигнат 100% КПД в своя бизнес, обмен на монети в електронен вид, във всяка точка на света. Преводите са без комисионна, пълна анонимност, защитеност на парите от получателя до изпращача без намеса на правителството – това са предимствата и особеностите на биткойна и използването на други криптовалути.

Технически характеристики на bitcoin

Биткойн – това е единица информация, определен откъс от компютърния код, изразяващ се в математически изчисления на компютърните мощности. Спецификата на биткойна се състои в това, че тя е самостоятелна цифрова единица, върху която не оказват влияние други валути и платежни системи и икономиката на биткойна е напълно независима. Има някои технически характеристики:

  • формирането на информационен блок: на всеки 10 минути;
  • награда за блока: 25 монети;
  • брой биткойни в света: 21 млн.;
  • сложността на структурата се променя: през 2016 блока (2 седмици).

Откритие на първоначалния код

Разработката и въвеждане в експлоатация на криптовалутите се извършва с откритието на първоначалния код. Това означава, че промените в структурата на биткойна може да се правят от повечето потребители. В допълнение, отвореният код позволява на всеки потребител на персонален компютър да започне да добива, “копае” електронни пари. Този подход към развитието на биткойна незабавно премахва грешките в системата, помага за бързото развитие на мрежата от борси и копаенето на биткойни.

Технологията блокчейн

Верига от блокове, съдържаща информация и изградена по определена схема, се нарича блокчейн. Тази верига от блокове расте и изпълнява функцията на разпределение и класификация на данните. Необходима е за извършване на транзакции и валутни операции с криптовалутата bitcoin. Формирането на блока се случва еднократно от множество “копачи”, след което те отиват в специална структура (блокчейн). Блоковете съдържат цялата информация за сделките и собствениците на криптовалути. Броят на биткойните не влияе върху скоростта на образуване на клоновете от блокове.

Защита на транзакциите с помощта на електронни подписи

Електронният подпис на биткойн – какво е това с прости и разбираеми думи: парола, присвоена в нов акаунт. При регистрация в мрежата bitcoin, на всички потребители се раздават уникални ключове-подписи. Само с тяхна помощ може да се извършват транзакции с профила. Освен това, съществува и възможност за създаване на обща сметка за няколко души с мултиподписи (multisigniture wallets). За превод на валута с него ще се изисква въвеждане на личния идентификатор на най-малко от две трети от притежателите на сметки.

Как се добиват биткойните

Добива се и се поддържа от усилията на потребителите, която я използват, разпределящи изчислителната мощ за обработка на всички транзакции. Майнерите на биткойн – какво е това с прости и разумни думи, как се е появила електронната криптовалута? При bitcoin няма център за обработка на транзакциите, така че задачата за осигуряване на изчислителните процеси се поема от потребителите. За употребата на ресурси от своите компютри, те получават строго определена сума BTC. Само за един ден може да се появят до 3600 единици валута.

Кой се занимава с добива

Копаенето на биткойн е ясно ограничена и лимитирана и намесата в този процес е възможна само с помощта на предаване под наем на изчислителната мощ на своя компютър. Хората, които отговарят за това, се наричат майнери, а за услугите те получават произведените всеки ден в ограничен размер bitcoin. С подобно занятие към този момент се ползват само собствениците на големи ферми. По-малките ферми вече трудно се справят с предизвикателствата, предоставени им от системата bitcoin.

Колко общо биткойни има в света

Неподдържаната от традиционните ресурси валута, способна да се самовъзпроизвежда чрез изпълнението на определени програми на компютрите на потребителите в мрежата, незабавно се обезценява. За да се предотврати това е създадено изкуствено ограничение, не позволяващо броя на bitcoin в света да стане повече от 21 милиона. Всичките тези милиони – са надеждно обезпечени от компютърните мощности на финансовите операции в мрежата. Към момента са добити 14 милиона. Във връзка с постоянно нарастващата сложност на алгоритъма за добив на емисии, последният биткойн се очаква през 2140 година.

С какво е обезпечена криптовалутата bitcoin

Биткойн може да се опише като усложнена версия на зараждаща се икономика в страна с неразработен добив на злато. Не добития ресурс не струва нищо, освен обещания на човек да го купи в бъдеще. Използването на криптовалутите е изградено на същия принцип: тя се появява поради търсенето, което се заражда от само себе си. Цената на bitcoin се определя от доверието на хората към системата, готовността да извършват транзакции с нея, поради което възниква финансова пирамида или балон, и това е отрицателната особеност на bitcoin.

Разлика на биткойна от паричните средства

Електронната криптовалута има редица удивителни разлики от обичайните парични средства и другите ценни финансови активи. Bitcoin имат следните разлики:

  1. Децентрализация. Централен орган за контрол на мрежата няма и тя е разпределена на всички компютри, използващи се за изчислителни ресурси и добиване на биткойни. Децентрализираната система използва специален програмен код, който регулира работата на членовете на мрежата и графика на емисиите.
  2. Необратимост в транзакциите. След като криптовалутата бъде преведена от един адресат в един от онлайн портфейлите на друг (например, webmoney), той не може да се върнем към първоначалното състояние.
  3. Ограничаване на емисиите. Математическите алгоритми са подредени така, че генерирането на монети е затворено. Общият брой на биткойните никога няма да се промени.
  4. Липса или ниска комисионна при превода. Особеност на bitcoin е липсата на каквито и да било посредници при сделките, благодарение на което не се заплаща комисионна такса. Малкият процент на комисионната може да бъде получен при сделки със сметки на банките.
  5. Отразява ли се инфлацията върху курса. Световната инфлация е изолирана от финансовата икономика, затова инфлацията не оказва никакво влияние върху валутния курс, за разлика от обичайните валути.

Електронни пари биткойн – предимства и недостатъци

Като всяка финансова система, биткойн има своите предимства и недостатъци при използването, добиването, формирането на курса за обмен с други парични валути. Сред предимствата се отличават:

  • лесно и понятно приложение;
  • анонимност;
  • децентрализация;
  • липса на големи такси.

За недостатъци се смятат следните особености:

  • бавни транзакции;
  • възможност за ползване за престъпни дейности.

Простота и достъпност на употреба

Нарастването на популярността на криптовалутите се дължи на лекотата на използването на биткойн услугите. Всеки собственик на компютър може да печели биткойни по няколко начина. Електронната валута bitcoin използва оборудването на потребителя за специални услуги за обемна обработка на информация. Милиони компютри, регистрирани в мрежата, спомагат за увеличаване на производителността на системата, а потребителите получават награди с благоприятен лихвен процент.

Пълна анонимност

Всички системи за криптовалути са напълно анонимни. За транзакции, придобивания и инвестиране, те не изискват от потребителя никакви паспортни данни, а са достатъчни само данните на електронния портфейл. Потребителят може да свика безкраен брой адреси и портфейли без обвързване на личните данни. Въпреки това, всяка сделка трябва да бъде регистрирана под определен номер и се съхранява в база данни.

Прозрачност на операциите

Системата от информационни блокове запазва всички направени операции по електронните биткойн сметки. Основният недостатък на прозрачността на операциите – публичността. Всеки, който желае може да разгледа всички извършени транзакции по дадена сметка. За да се гарантира пълна анонимност, е необходимо дори и за единствена транзакция отварянето на нов портфейл или сметка.

От къде да вземем биткойни

bitcoinПридобиването на собствени биткойни е възможно по няколко начина. Въпреки това, този процес може да бъде съпроводен с известни затруднения. Например, има голям брой измамни сайтове, предоставящи фалшиви биткойни.

Начини за получаване на напълно безплатен биткойн не съществуват. След стремителния растеж на курса на криптовалутите, услугите за получаване на безплатни електронни монети прекратиха съществуването си. За получаване на биткойни е необходимо инвестирането на едни или други ресурси. Основните начини за получаване на биткойни:

  1. Майнинг (mining). Тези, които се занимават с майнинг използват графични карти или ASIC устройства за получаване на криптовалути чрез използване на изчислителната мощ на компютъра. Има много ферми за масов добив на биткойни.
  2. Работа, платена с биткойни. Има специални борси, предлагащи работа, която се заплаща с биткойни. Изпълнявайки дадено малко задание, работодателят прехвърля електронна валута в портфейла на изпълнителя.
  3. Даване на заем. Можете да получите по-голяма печалба, давайки биткойни в дълг на други потребители. Въпреки това, трябва да се помни, че прехвърляйки валута към получателя, обратното й изтегляне в случай на измама е невъзможно.
  4. Закупуване на криптовалути. Закупуването на електронна валута срещу пари може да се извърши в борсите за bitcoin на изгодни цени за обмен.

Как работи биткойн – майнинг на криптовалути

Броят на биткойни в света и ежедневните емисии са строго ограничени от 21 милиона. За да се генерира и да се направят изчисления за тези 3600 единици криптовалута, сървърите изпращат на компютрите на потребителите, занимаващи се с добива, специални математически задачи, за решаването на които се изразходва значителен ресурс от мощността на процесора и видеокартата – този процес носи името майнинг.

За решаването на тези задачи се начислява биткойн и това работи с помощта на криптовалутни символи. Колкото те са по-големи в света, толкова е по-трудно да се постигне поставената задача. Сложността на добива се състои в това, че вече изчисленията на математическите мощности на машините трудно се справят с разработването на биткойна, така че този начин на заработка за създателите е неизгоден.

Електронен портфейл

За да може на потребителите да се начисли валутата биткойн, трябва да се регистрира портфейл. Основната функция на електронния биткойн портфейл – да съхранява индивидуалния таен ключ, използван за достъп до адрес, на който се съхранява криптовалутата. Транзакциите се обработват само при предоставянето на ключ. Съществуват портфейли за компютри и смартфони под формата на приложения. Технически те са еднакви, работят по едни алгоритми, но са предназначени за използване от собствениците на портфейли за определени устройства с характерен софтуер.

Какво може да се купи с биткойни

Използването на криптовалути все още не е напълно развито. Биткойнът може да бъде изразходван или обменян за самолетни билети на някои компании (например, AirBaltic), за хранене в ресторанти и кафенета, макар в някои случаи и при по-голямо натоварване на мрежата, таксата може да е твърде висока за дребни суми. На световния пазар за биткойни се продават яхти, машини на някои фирми (Tesla), недвижими имоти. Основният проблем за пазаруване чрез електронна валута се състои в малкия брой търговски обекти, приемащи биткойни и друга криптовалута. Банките позволяват обмен на електронна валута в долари, евро или други реални валути. Възможностите и условията на такъв тип преводи или размяна е необходимо да се уточни от конкретни банки.

За чужбина, набират популярност инвестиранията, вложенията на собствени парични средства в криптовалути. Благодарение на това, че интернет-валутата bitcoin като цяло не е зависима от глобалната икономика, инфлацията не оказва въздействие върху нея и средствата запазват своята покупателна способност, без риск от огромни загуби по веригата на транзакциите. Отрицателните черти на биткойна са нестабилността на световните системи на борсата на криптовали и невъзможността за осъществяване на парични преводи във валутата биткойн.

Официален сайт за Биткойн и всякаква свързана информация: https://bitcoin.org/bg/